GBGV

IMG_6317

 

VELKÝ HRUBOSRSTÝ VENDÉESKÝ BASET  

(Grand Basset Griffon Vendéen)

Skupina 6 – Duriče, farbiare a príbuzné plemená
Sekcia 1 – Duriče

Na prvý pohľad je Veľký Hrubosrstý  Baset nádherný pes, ktorý miluje ľudí a vyniká láskavosťou.
Na druhej strane je však nadšení lovecký pes s vynikajúcim nosom. Veľký baset je  najrýchlejší durič medzi Basetmi, je vytrvalý a statočný. Dobre vychádza s ostatnými psami, no je potrebné aby ste ho od šteniatka socializovali a vodili do spoločnosti iných psov. K návštevám je baset priateľský, no aj napriek jeho láskavej povahe je výborný strážca – vďaka jeho hlbokému a prenikavému hlasu vždy upozorní svojho pána, že je na ich pozemku nepovolaná osoba (hĺbka jeho hlasu upozorňuje cudzinca, že je na dvore veľký pes).

História:
Toto plemeno vzniklo vo Francúzsku niekedy medzi  15.  a 16. storočím. Avšak až v 18.-19.storočí  plemeno vstúpilo do povedomia, ktoré sa od tej doby neustále.
Paul Dezamy (prezident Basset Griffon vendéeov klubu založeného v roku 1907) na začiatku roku 1900 stanovil kohútikovú výšku GBGV asi na 42 cm . Kohútiková výška dnešného baseta bola stanovená F.C.I v roku 1999, čo je v prípade sučiek: 39-43 cm, v prípade psov 40-44 cm ( s 1 cm toleranciou ).

page_138 pbgvhistory1

Griffon Vendéen: dnes existuje v 4 veľkostiach – 4 typy plemena :Grand Griffon Vendéen,  Briquet Griffon,  Petit Basset Griffon Vendéen  Grand Basset Griffon Vendéen. Petit a Grand basset boli v roku  1951 oficiálne vyhlásené klubom “Griffon Vendéen Club” vo Francúzku ako  dve rôzne psie plemená.

11705437_867648116657283_7208791986832562252_o briquet-griffon-vendeen GRAND Griffon - petit-basset-griffon-vendeen-8

Názov plemena  GBGV  odráža jeho vzhľad:

G- grand: veľký”
B- Basset: typický dlhý a pevný trup/chrbát
G- griffon:hrubosrstý
V- vendéen: francúzske územie- miesto pôvodu plemena

V domácnosti sú v porovnaní s inými basetmi prekvapujúco temperamentné, živé, pánovi oddané a prítulné. Vysoko vyvinutý lovecký pud a istá dávka v samostatnosti v konaní  však vyžadujú, aby bol vendéensky baset od útleho veku dôsledne vedený, za čo sa odvďačí poslušnosťou. Pre tieto vlastnosti je toto plemeno pomerne obľúbené nie len vo Francúzku, ale i vo svete.

V revíri sa tieto psy živo zaujímajú o stopy zveri - na stope sú hlasité, vytrvalé, dostatočne pohyblivé a obratné. Sú to výborné duriče a majú jemný nos, preto sa často používajú ako spoľahlivé farbiare. Milujú vodu – sú vynikajúci plavci a aportéri.

Sú učenliví, všetky cviky robia s nadšením. V zásade sa môžu trénovať na všetko, čo potrebujete- stačí aby ste boli trpezlivý, vytrvalý a s dostatočným tréningom bude Váš veľký baset partner vo všetkom.

Zdravie:

Všeobecne možno povedať, že je to zdravé plemeno. Ak sú vedené dobre, v ideálnom prípade môžu žiť po dobu 15 rokov.GBGV je rýchlo rastúce plemeno, takže je dôležité venovať výraznú pozornosť kvalitnej výžive šteniat (pozor na predávkovanie proteínom). Nie je vhodné zaťažovať ich kĺbiky behom alebo náročnou túrou, kým nie sú aspoň jeden rok staré, pretože ich rýchlo rastúce kĺby môžu byť poškodené.

Ich dlhé uši im uľahčujú stopovanie pachov (uši natláčajú zvýrený pach zo zeme smerom k nosu) a preto je starostlivosť o ne veľmi dôležitá. Už vo veku 3 – 4 mesiacov života šteniatka je potrebné odstrániť chĺpky zo zvukovodu. Zvukovod by sa mal raz do týždňa kontrolovať a v prípade znečistenia vyčistiť.                                                                                                                          OSINA – je jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich nebezpečenstiev pre zvukovod psa (ale aj medziprstové priestory a oko), hlavne v letných mesiacoch – ak si majiteľ nevšimne zvláštne správanie svojho psa, resp. podcení závažnosť situácie, môžu vzniknúť nepríjemné komplikácie. Osina sa môže dostať skutočne hlboko a v takom prípade pomôže už len klasický operatívny zákrok. Vzhľadom na to, že osina môže putovať takmer celým telom, niekedy býva veľmi zložité ju aj nájsť, s čím súvisia ďalšie komplikácie 

Starostlivosť o srsť:                                                                                                                                                                               pomôcky – trimovací hrebeň, kefa, efilačné nožničky                                                                                                                                        Na kefu by si mal pes zvykať už od šteniatka aby neskôr nebolo česanie trápenie. Pravidelné vyčesávanie srsti zamedzí pĺznutiu. Nikdy nepoužívajte strihací strojček, lebo potom srsť zjemnie a zvlní sa.                                                

Tréning:                                                                                                                                                                                                GBGV sa učí ľahko a rýchlo. Radi potešia svojich majiteľov :) Výcvik sa musí začať v rannom veku – po príchode k novým majiteľom sa musia šteniatku stanoviť pravidlá, ktoré sa budú dodržiavať po celý život psa(musí sa naučiť čo je povolené a čo nie – v opačnom prípade sa z rozkošného baseta môže stať pán domu). Už v priebehu prvých dní sa môže šteniatko naučiť základné povely “sadni” , “ku mne” a “chôdza na vôdzke” – výbornou motiváciou je chutná odmena. Šteniatko je na seba hrdé, keď sa mu podarí urobiť cvik správne.                                                                                                                                                   Psychický tréning je rovnako dôležitý v živote psa ako fyzický a preto je dôležité aby sme jeho myseľ zamestnávali každý deň – precvičovať cviky ktoré vie, učiť ho nové cviky, navštívite psiu škôlku, trénovať s ním stopovanie – či už piškót, známej osoby ale mu pripravíme umelú stopu zveri. Spôsobov ako unaviť psa fyzicky a psychicky je veľa.                                                                   Je veľmi dôležité aby sa GBGV zapojil  do práce fyzicky ale aj psychicky – iba v tedy budete žiť so psom v harmónii – v tedy je baset vyrovnaný, pokojný a šťastný pes .

Zdroj: Vlastné skúsenosti majiteľa ch.s. Reggaedog (Petra Jakubčová)
Černohubová I..: Baseti, 2011

 

IMG_7495

 

Celkový vzhľad
Pes s mierne predĺženými proporciami. Rovné končatiny. Chvost nesený pomerne vysoko, ale nie padnutý cez bedrá. Srsť nemá byť prehnane dlhá a po celom tele bez výnimky, ani hodvábna ani vlnovitá.
Hlava
Oči: veľké, tmavé, bielko nie je viditelné, vznešený, pozorný a dôverčivý pohľad. Červená žmurka nesmie byť viditeľná. Srsť nad očami musí trčať dopredu, ale nemá zakrývať oči.
Uši: mäkké, útle a tenké, sú pokryté dlhou srsťou a majú oválny, podlhovastý tvar. Sú stočené dovnútra a dosahujú aspoň po koniec ňucháča. Sú nasadené pod úrovňou očí.
Lebka: temeno je klenuté, podlhovasté, nie príliš široké, lebka pod očami dobre modelovaná. Výrazný stop, dobre vyvinutý výbežok medzitemennej kosti.
Papuľa: podlhovastá, na konci kvadratická, chrbát nosa mierne klenutý. Pysky sú pokryté výraznými fúzami.
Ňucháč: čierny, dobre vyvinutý, otvorené nozdry, ňucháč vyčnieva.
Krk: dlhý a silný, smerom k pleciam sa rozširuje, nemá lalok.
Telo
Plecia: suché, šikmé, nemajú byť vytočené, dobre spojené s telom.
Hrudník: široký, dlhý a hlboký.
Rebrá: zaoblené.
Bedrá: pevné, plné a trochu klenuté.
Kríže: pomerne široké a veľmi svalnaté.
Chvost: vysoko nasadený, pri koreni hrubý, ku koncu sa rovnomerne stenčuje, kefovito osrstený, pomerne dlhý, nesený v tvare šable alebo mierne zahnutý.
Končatiny: dobre vyvinuté kosti.
Predné končatiny: rovné so silnými ramenami, zápästia musia byť výrazné.
Stehná: veľmi svalnaté, ale nie príliš guľaté. Kolená sa nikdy nesmú dotýkať.
Labky: Veľké, ale s dobre zovretými prstami, odolné, suché vankúšiky, silné pazúriky.
Osrstenie: tvrdé a nie príliš dlhé, hladké, nikdy nemá byť hodvábne alebo vlnovité, strapce nemajú byť príliš bohaté.
Koža: pomerne hrubá, pri trojfarebných psoch často mramorovaná, biela s čiernou alebo sivou.
Veľkosť: od 38 do 42 cm, odchýlka 1 cm nadol sa toleruje ak je jasný typ veľkého baseta, pri mimoriadnych psoch sa toleruje odchýlka nahor 2 cm.
Pohyb: vo všetkých troch typoch pohybu sa pes musí pohybovať plynule.
Farba
Jednofarebný: svetlejšia alebo tmavšia plavá (táto farba sa neodporúča), oriešková alebo sivobiela.
Dvojfarebný: biely s oranžovou, čiernou, sivou alebo trieslovou.
Trojfarebný: biela s čiernou a trieslovou, biela s orieškovou a trieslovou, biela so sivou a trieslovou.
(Fawn, Black & Tan,  White & Black, White & Gray, White & Grizzle, White & Lemon, White & Orange, White & Sable, White & Black & Tan)

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Hrubé chyby: plochá a krátka hlava, škvrnitý alebo nepigmentovaný ňucháč, svetlé oči, špicatá papuľa, nerovnaké čeľuste, ploché, vysoko nasadené, holé uši. Príliš krátky krk. Mäkký, klesajúci chrbát, celkom alebo polovytočené končatiny, príliš zauhlené alebo rovné päty, vlnovitá srsť.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

O autorovi