Masáže a posilňovanie

MASÁŽ

Prečo psa masírovať?

 • podporuje prekrvenie a látkovú premenu vo svaloch
 • predchádza zraneniam
 • podporuje flexibilitu
 • zbavuje psa stresu
 • má celkový pozitívny vplyv na psa

Masáž ovplyvňuje všetky sústavy tela psa, vrátane porúch pohybového systému, lymfatickej a obehovej sústavy. Manipulácia so svalmi rieši a podporuje pohyblivosť a tiež pozitívne ovplyvňuje imunitný systém odplavovaním toxínov. Zlepšuje rozsah pohybu kostrovej sústavy a prostredníctvom nervovej sústavy povzbudzuje a ukľudňuje.                        

  Psia masáž je klinické liečba na podporu a riešenie problémov spojených s opornou a pohybovou sústavou (muskuloskeletálna).                

  Svalová sústava môže mať radu problémov a bolestivých zranení, ktoré môžu byť prehliadané. A tu prichádza na rad psia masáž. Úlohou masérky je určiť problém a uvoľniť bolestivé kŕče vo svaloch – predĺžením skrátených svalov. Viditeľné výsledky môžeme pozorovať už po prvej masáži u komplikovanejších prípadoch treba masáž  opakovať niekoľko krát.

Masáž je účinná nie len pre psíky s trvalým zranením ale aj pre bežné ortopedické problémy ako je artritída alebo dysplázia. Masážou celého psieho tela prispejeme k zníženiu bolesti, napätia a znížime riziko zranenia.

DRUHY MASÁŽÍ: 

 • Relaxačná - znižuje hladinu stresových hormónov a napätie v tele psa.Zlepšenie krvného obehu znamená lepšiu distribúciu kyslíka a živín po celom tele  a zrýchli vylučovanie toxínov. Podstatou masáže je zviera upokojiť a uvoľniť stres.
 • Udržiavacia - cieľom je udržať svalové a kostrové štruktúry v dobrej kondícii, podporiť obehovú sústavu a vyplaviť toxíny.
 • Regeneračná- skvelý pomocník pri prevencii hromadenia kyseliny mliečnej – obzvlášť po veľkej záťaži. Tento druh masáže podporuje lymfatický systém a urýchľuje  ozdravovací  proces.
 • Zahrievacia-slúži k rýchlej stimulácii krvného obehu a nabudeniu psa k výkonu. Masáž dopraví do svalových vlákien viacej krvi, kyslíku a živín (vhodná pred fyzickou záťažou – po záťaži nasleduje Ukľudňujúca masáž – uvoľňuje svaly, rozprúdi krv a tým predchádza stuhnutiu svalov a strate flexibility)

Fyzioterapia:

posilňovanie a hydroterapia

 

IMG_2655 (1)

Posilňovanie:

Cvičenie sa v terapii využíva pre zlepšenie osvalenia a motoriky pohybu, pri znižovaní nadváhy a na rozvoj kondície a vytrvalosti. Podľa potreby sa využíva cvičenie na balančných pomôckach, asistovaná chôdza, vytrvalostný beh vonku, posilňovacie cvičenia, atď… Pri pozítivnom prístupe sa psíkovia na jednotlivé cvičenia vyslovene tešia – je to pre nich príjemná zmena a vytrhne ich to zo stereotypu bežného dňa.

Hydroterapia:

Cvičenie vo vode –  plávanie alebo chôdzu na podvodnom páse. Voda umožňuje pohyb bez záťaže kĺbov hmotnosťou tela psa, zlepšuje krvný obeh a stimuluje správnu mechaniku pohybu. Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam predstavuje ideálne médium pre rehabilitáciu pacientov (ortopedických a neurologických – liečba chronických ochorení, pooperačné zotavovanie),  pre tréning športových a pracovných psov a celkový fitness psa.

 

 • IMG_2661
 • IMG_2655 (1)

O autorovi